Az intézmények pénzének mindössze 1%-a elég lenne, hogy 50 ezerig tornázza a BTC árát
A New York-ban működő Messari elemzőcég nemrégiben adott ki egy új tanulmányt, amelyben megvizsgálták, az intézmények vajon átirányítanák-e a vagyonuk 1%-át a bitcoinba, amely nem számít hagyományos piaci eszköznek.
Az elemző Ryan Watkins szerint egy ilyen lépés sok milliárd dollárnyi friss tőke beáramlását jelentené a piacra, amelynek köszönhetően a bitcoin árfolyama az 50.000 dollárt is meghaladná. A klasszikus intézmények között, mint amilyenek a nyugdíjalapok vagy a családi vagyonkezelők, egyelőre kevesen vannak, akik elkezdtek kacérkodni a digitális pénzek gondolatával. Viszont a Messari elemzése nem sokkal azután látott napvilágot, hogy a legendás amerikai befektető, Paul Tudor Jones nyilvánosan elismerte, hogy bitcoinba fektette az általa kezelt alap vagyonának egy részét. Jones úgy véli, a jelenlegi vírushelyzet miatt a gazdaság különösen bizonytalanná vált, és nem látni az infláció végét. Nem részletezte ugyan, hogy mennyi a kriptopénze, elmondása szerint viszont az alapjának pár százaléka most bitcoinban van.
A Messari a saját szimulációjához is ezt a bizonyos „pár százalékot” használta fel, így tanulmányozva, hogy mit jelentene az intézményi belépés a piacra. Watkins pedig arra jutott, hogy egy ilyen hirtelen tőkebeáramlás sokkal jelentősebb mértékben fejtené ki a hatását, mint a mostani pénzáram.
Milliárdok az intézményektől
A Jones és a hozzá hasonló kaliberű nagybefektetők és intézmények ugyan elkezdtek odafigyelni a kriptókra, de ez egyelőre nem jelent túl sok mindent. Néhány befektetési alap és egyetemi vagyonkezelő már szintén hozzáadta a kriptopénzeket a portfóliójához, szép csendben, de vannak, akik nem is nagyon kerülik a nyilvánosságot ebben a kérdésben.
A két legismertebb cég a területen a Grayscale Investment és a Pantera Capital. Ez a két, amúgy kifejezetten sikeres befektetési alap főleg a digitális tokenekre, blokkláncra, és a többi kriptós projektre fókuszál.
2020-ban ezek a cégek komoly tőkét vontak be, az eddigi rekordjaik is megdőltek. A Grayscale saját bevallása alapján 2019 első negyedévhez viszonyítva idén heti átlagban tízszer annyit fektettek be náluk, miután akkor átlépték a 38,7 millió dollárt. A legnépszerűbb termékük, a Bitcoin Investment Trust jelenleg 30 millió dollárral növekszik, minden egyes héten. Az Ethereum alapjuk ugyan kisebb, de így is említésre méltó 8,5 millió dolláros növekedést tudhat magáénak.
Június 23.-án pedig az alap anyacége, a Digital Currency Group újabb rekordról számolt be, átlépték a 4 milliárd dolláros összeget a kezelt vagyon tekintetében. Ez pedig mindössze bitcoinban, etherben, és még egy maroknyi népszerű kriptopénzben van.
A nyugdíjalapoknak is egyre jobban tetszik a bitcoin
A nyugdíjalapok hagyományosan kerülik a kockázatot, így érthető, hogy elég későn mertek csak belépni a kriptoszférába. Még 2019 februárjában osztotta meg a híres amerikai befektető, Anthony Pompliano, hogy a kriptós alapjuk komoly tőkebevonást tapasztalt. Két nyugdíjalap, a Fairfax Megyei Rendőrségi, és az ottani Dolgozói Nyugdíjkezelő is megduplázták a kitettségüket az alapnál, így a kettő már mintegy 50 millió dollárral van bent Pompliano alapjában. Emellett egyetemi vagyonkezelőt és biztosítási céget is az ügyfeleik között tudhatnak, bár ezeket nem kívánták megnevezni. Az alap sikerét látva Pompliano Twitteren osztotta meg, hogy szerinte az intézmények már nem akarnak tovább a partvonalon várni.
Az biztos, hogy az ilyen nagy játékosok erős támogatónak számítanak a kriptopénzek számára. Az olyan műsorokban, mint amelyek a CNBC vagy a Bloomberg porondján is megtalálhatók, Pompliano el tudja magyarázni a kriptopénzek előnyeit az érdeklődők intézmények számára. Márpedig sok nagy befektető semmit sem tud a területről, és korábban sosem volt kitettsége benne.
Pompliano pedig mindenről szót szokott ejteni, a BTC nem korreláló árfolyamától kezdve a kriptopénzek és a fiat valuták összehasonlításán át az esetleges állami kibocsátású kriptókig, és azok szerepéig a modern gazdaságban.
Az erőfeszítéseinek köszönhetően az eszközosztály reputációja már régóta növekszik a külső szemlélők előtt is.
A limitált készlet miatt csak drágán lehet beszállni?
A Messari által vízionált 1 billió dolláros össz-kapitalizációhoz olyan rekordárfolyam beállítására van szükség, amelyet a 2013-as vagy a 2017-es bull-run alatt láttunk. Mikor ez megtörténik, a kisbefektetők valószínűleg nem fognak habozni, hogy felugorjanak a vonatra. 2017-ben viszont a kriptopiacot élesen kritizálták az exponenciális növekedés miatt, így az intézmények várhatóan nem fognak ennyire kapkodni. Az éppen felfutóban lévő piac nem védett a hirtelen esésekkel és a vad volatilitással szemben.
Ennek ellenére vannak bőven befektetők, akik nem szégyenlősek, és hajlandóak prémium árat fizetni, hogy megkapják, amit akarnak. A Tradingview szerint például a Grayscale Ethereum alapja (ETHE) az extrém mértékű 950%-os prémiummal vásárol ethert az ügyfeleinek. Más szóval a kereskedőknek komoly többletet kell kifizetniük, hogy a másodlagos piacon hiánycikknek számító ETHE befektetési jegyhez hozzájussanak. Ez pedig idén év eleje óta így van. Mostanában kezdett el lejárni a tavalyi első lekötési időszakban vásárolt alapok nagy része, így a prémium mértéke visszaesett, de még mindig 350%.
Rövid távú árfolyam: Stabil, de azért izgulhatunk
A derivatívák árának emelkedése ellenére a kriptopiac összességében még a második negyedévben is lapos maradt. Pedro Febrero, a Quantum Economics elemzője szerint ez azért van, mert az intézmények többsége inkább az OTC piacokon vásárol, nem a spot tőzsdéken.
A Coinbase vagy a Binance tőzsdékkel összehasonlítva ezek az OTC platformok nem igazán szabályozzák be a tranzakciók méretét, volumenét, és az ehhez hasonló dolgokat. Ez viszont kétélű kard is lehet. Megelőzi a nagymértékű hájpot a kriptós médiában, viszont ezzel egy időben el is rejti az elfogadottság, az intézményi részvétel valódi mértékét a kisbefektetők elől.
Az intézmények pedig nem csak a kriptopiacon, de a hagyományos pénzügyek során is jobban szeretik az OTC ügyleteket. Ez vezetett ahhoz is, hogy az olyan komolyabb kriptós cégek, mint amilyen a már említett Coinbase vagy a Gemini tőzsde, elindították a saját OTC felületüket, kifejezetten a nagy játékosok számára.
Összegzés
Miközben a Messari elemzése rengeteg izgalmas lehetőséget rajzol fel elénk, érdemes észben tartani, hogy a kriptoiparnak még számtalan kihívást kell legyűrnie. A piacon mostanra több ezernyi kriptopénz van, és a projektek egyre-másra jelentik be az újdonságaikat.
Ez a helyzet kicsit az internet korai szakaszára emlékeztethet minket. Húsz év telt el a dotcom buborék óta, és sok intézmény még mindig bánja, hogy nem szálltak be a technológiai cégekbe a korai kétezres években.
A hasonló helyzet miatt, amelyet most a kriptopénzek és a blokklánc mutatnak, ezek a befektetők talán úgy döntenek, nem követik el másodszor is ugyanazt a hibát. 2020 lesz az új 2000? Idővel kiderül.
Forrás: Cointelegraph.com
Érdekelnek a kriptopénzek? Ne maradj le a legérdekesebb infókról, csatlakozz hozzánk a lenti elérhetőségeken!
Kezdőknek | Közösség | Egyéb |
---|---|---|
Bitcoin Útmutató | Likeolj minket Facebookon! | Legfrissebb Hírek |
Ethereum Útmutató | Csatlakozz Discord-on! | Videók |
Kripto Szótár | Kövess minket Youtuben is! | Altcoinok |
Megjegyzések
Megjegyzés küldése